Articles Posted by the Author: • RAMA: NIS PROJEKTI I AUTOSTRADËS SË KALTËR KROACI-MAL I ZI-SHQIPËRI

  TIRANE – Në Kosovë do të mbahet ditën e sotme takimi i Ministrave të Jashtëm dhe të Transportit të Ballkanit Perëndimor, në vijimësi të samitit të Berlinit që u organizua nga kancelaria gjermane Angela Merkel. Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale është ndalur në projektin e autostradës së kaltër, si një nga […]


 • Shoqata Malësia e Madhe në New York mbajti takimin e parë

  Tubimi ishte mjaftë shpresëdhënës dhe inkurajues thotë professor Gojçaj duke shtuar se me këtë rast u formua edhe një komision i këtushëm për ngritje fondesh, mbase sipas parallogaritjeve duhen siguruar këtu në diasporë, rreth 200,000 dollar BRONX NEW YORK : Shoqata Malesia e Madhe e New Yorkut , e cila vepron në zonë e Tri-Shtetshti, […]


 • Gjeka i dërgon telegram ngushëllimi Ambasadores së Gjermanisë në Podgoricë

  Kryetari   i Komunës së  Ulqinit   Fatmir Gjeka   i ka  dërguar  telegram  ngushëllimi  Ambasadores së Republikës  së  Federale  të  Gjermanisë  në  Podgoricë  Gudrun Elisabeth Steinacker  me rastin e  aksidentit  ajror  të Germanwings. Në   telegram ndër të  tjera  thuhet se  jemi  tronditur thellë   me lajmin  për aksidentin   tragjik  ajror   mbi Alpet  franceze ku humbën jetën udhetarët dhe […]


 • PROF.DR.HAMIT BORIҪI – DOAJENI I GAZETARISË DHE PUBLICISTIKËS SHQIPTARE

  Nga GJEKË GJONAJ Në pamundësi të jem i pranishëm në kremtimin e 85-vjetorit të lindjes së doajenit të gazetarisë dhe publicistikës shqiptare prof.dr. Hamit Boriçit, më 20 mars, ditë kjo kur edhe unë kam ditëlindjen po i shkruaj këto radhë për nder të jetës dhe veprimtarisë së tij të suksesshme, sepse ky pedagog shkodran e […]


 • SHQETËSIMET E KONGRESIT AMERIKAN MBI LIRINË E MEDIAS NË TURQI

  Nga Frank Shkreli Zyra e Senatorit demokrat të shtetit të New Yorkut, Charles E. Schumer njoftoi javën që kaloi se ai dhe mbi 70-senatorë të Shteteve të Bashkuara — republikanë dhe demokratë — i dërguan një letër Sekretarit Amerikan të Shtetit John Kerry që të interesohet mbi atë që ligjvënsit amerikanë thonë se është një […]


 • PRISHTINA MË 24 MARS 1999 – KODRA E DIELLIT

  Shkruan  Muhamet Mjeku Dita e 24 marsit 1999 (e mërkurë), ishte caktuar si afat i fundit për Serbinë që ta pranonte marrëveshjen e Rambouillet. Kjo, edhe përkundër ultimatumit të Bashkësisë  Ndërkombëtare, s’u përfill nga regjimi i Millosheviqit. Urdhëri i prerë që, nëse nuk do të nënshkruhej dokumenti, do të bombardohej nuk u mor si çështje […] • Përse Jovoviq mohon shqiptarët?

  Shkruan: Dom Nikë Ukgjini Ivan Jovoviq, cili e sheh veten si studiues, së fundi botoi tre studime fototipike të sistemuara në librin: “Tri studije o Dukljansko- Barskoj Nadbiskupiji, Bar, 2014. (Tre studime për Kryedioçezen .Diokleato -Tivaras). Tekstet studimore të skanuara me mjaft cilësi dhe që flasin për historikun e Kryedioqezës së Tivarit, janë te Ivan […]