Articles Posted by the Author:

 • PRESIDENTI TË ZGJIDHET NGA POPULLI E JO NGA KUVENDI

  Vetëm me zgjedhje të drejtpërdrejta nga ana e popullit presidenti apo presidentja  edhe pse me ingerenca të kufizuara në një sistem shumëpartiak, mund të jet përfaqësues i  të gjithë qytetarëve e jo si deri më tash, të jetë përfaqësues i  shumicës parlamentare, ku Shqipëria e Kosova, janë rast tipik  në regjion që nuk është në […] • Gjeloshaj Gjekës: Në mes meje e Mehmetit zgjodhe Mehmetin

  Kundërthëniet dhe polemikat në mes subjekteve shqiptare në Mal të Zi rreth postit të deputetit por edhe problemet e mëparshme vazhdojnë. Sot Nik Gjeloshaj ka dalur përsësi më një deklaratë rreth situatës politike rreth postit të deputetit por caku i sulmit të ti nuk është kandidati potencial për deputet Mehmet Bardhit por kryetari të PD-së […]


 • Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në vizitë Forcës së re demokratike

  Sot Ekselenca e tij Ernal Filo, Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi, me bashkëpunëtorët vizitoi zyrat e Forcës së re Demokratike ku u takua me Kryetarin Z.Nazif Cungu, Zv.Kryetarin Z.Xhaudet Cakuli, Kryetaren e forumit të gruas Znj.Afërdita Pelingu dhe me anëtarin e Këshillit Qëndror Z.Fuad Haxhibeti, mësohet nga një kumtesë për opinion […]


 • Albin Kurti tërhiqet nga kreu i VV-së

  Albin Kurti ka vendosur të mos rikandidohet për postin e kryetarit të Lëvizjes “Vetëvendosje!”, në Kuvendin Zgjedhor të këtij subjekti, i cili pritet të mbahet muajt në vazhdim. Burime të mediumeve elektronike kosovare të afërta me zhvillimet, tregojnë se si kandidat konsensual i cili do ta zëvendësonte Kurtin për një mandat trevjeçar në krye të […]


 • Në Amerikë Rugova ishte mik i madh i Kishës dhe i Xhamisë Shqiptare

  Nga Beqir SINA, New York At Arthur E. Liolin ka thënë se : “Emri i tij do të qëndrojë përgjithmonë në panteonin e atyre burrështetësve të rrallë që iu përgjigjen të keqes me të mirë. Shqiptarët kudo vajtojnë humbjen e atij që bëri aq shumë për çështjen e tyre të drejtë, të arritjes së pavarësisë […] • Pensionohet basketbollisti i njohur tivaras Samir Shaptahu (video)

  Njëri nga basketbollistët më të mire në Kosovë pas luftës, Samir Shaptahu i ka dhënë fund basketbollit aktiv. Ylli i skuadrës së Pejës, ka deklaruar se do të largohet nga Kosova, dhe do të marrë rrugë për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ka falënderuar klubet ku ka luajtur në Kosovë si dhe tifozët […]


 • Edit Durhami: Ulqini, viti 1904 (pamje)

  Një pamje interesante ka postuar në internet ish deputeti shqiptar në parlamentin e Malit të Zi, Lek Lulguri. Informacionet e vetme nga pamja jane: Edit Durhami, Ulqini,1904. Më poshtë mund të shikoni pamjen