Articles Posted by the Author: • Nënshkruaj edhe ti – Peticioni kundër diskriminimit në arsim tani edhe online

  ”Me kërkesë të diasporës tonë që jeton larg vendlindjes, kemi bërë të mundur nënshkrimin e peticionit online – “STOP diskriminimit,duam të arsimohemi si shqiptarë “.Njëkohësisht mundësi kjo edhe për shqipëtarët që jetojnë në Rozhajë, Plavë,Guci, Malësi e Tivar. Të gjithë bashkë, arsimi na përket të gjithve,të mbrojmë dinjitetin.”, në këtë formë iniciatori Gezim Ibroçi iu […]


 • Trieshin e ka kapluar heshtja

  Shkruan: Gjekë Gjonaj E shtuna e parë e muajit tetor për trieshjanët është  festë e madhe. Trieshi  atë mbrëmje  kremton  festën e  tradicionale  Zojën e Trieshit. Pikërisht të nesërmen, ditën e Zojës i premtova mikut tim  Kolë Zagredës nga  fshati Reç i komunës së Ulqinit, që jeton në Nju-Jork, se do të vizitojmë vendlindjen time  […]


 • Na ishte njëherë Galebi – Foto të viteve të 80-ta

  Vitet e 80-ta quhen si vitet më të mira turistike në qytetin e Ulqinit. Shumë punëtor turistik me nostalgji kujtojnë ato vite të cilat tashmë janë larg. Ulqini i viteve të sodit i’a ka zili atij të atyre viteve.   Një ndër hotelet q ëpadyshim ka qenë simbol i qytetit tonë është Galebi. Vebi Kovaçi, […]


 • Moti i lig në Ulqin (foto, video)

  Pasdrekja e ditës së marte ka sjellë reshje të mëdha të shiut në qytetin e Ulqinit. Në disa rrugë të qytetit ka qenë e pamundur ecja në këmbë dhe shumë e vështirë edhe me automjete. Shiu në Ulqin vazhdon që të bie akoma.
 • Festivali i 24-të shqiptarë në Bronx një “Shqipëri e Vogël” në Amerikë

  Nga Beqir SINA Komuniteti Shqiptaro-amerikan nga SHBA mblidhen në festivalin vjetor shqiptar të muzikës dhe folklorit kushtuar 15 vjetorit të çlirimit të Kosovës, Ky festival i organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare Zoja e Shkodrës, Qendra Kulturore Nëna Tereze është ngjarja më e madhe kultuorre artistiek shqiptare në Shtetet e Bashkuara BRONX NY: Mbi 3500 njerëz […]


 • Ankthi i Medojeviqit nga fjalët e Bardhit

  Lideri i Lëvizjes për Ndryshim dhe anëtar i kryesisë së Frontit demokratik Nebojsha Medojeviq ka vlerësuar se çështja shqiptare në Mal të Zi është e hapur. Medojeviq në llogarinë e tij Twitter shkruante se për këtë thirret në udhëheqësin e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhin. “Çështja shqiptare në Mal të Zi është […]