Articles Posted by the Author:

 • Çka po ndodh në Kosovë? – Qytetari kosovar mes migrimit dhe korrupsionit

  Shkruan: Mr. Haxhere Kurtolli Trendi i imigracionit të qytetarëve kosovar vazhdon të jetë në rritje drejtë vendeve perëndimore për një jetë më të mirë, në kohën kur zhvatjet e pushtetarëve të zgjedhur po zvarritin formimet e institucioneve për punë pazaresh, anën tjetër, qytetarëve siç duket nuk u mbetet edhe shumë zgjidhje për të ndryshuar të […]

 • Bunë , Bujanë, Barbanë – Mirë deri këtu LUMI IM, por më andej

  Lumi im i dashur, pas lamtumirës që i jep Labeatit të thinjur, qysh në pikënisje, pas ngushticës së dy legjendave, atë të skutës së Artë dhe mburojës së malit tim Taraboshit, përqafohesh me Drinin plak dhe, ashtu të njëjtësuar, i merrni njëri tjetrit atë çka u mungoi që lindje: qetësinë dhe rrëmbimin. Në udhë e […]


 • Si të parashikosh të paparashikueshmen

  Të parashikosh çmimin e mallrave, kuicet, gjuajtjet e penalltisë? Është e mundur, nëse dihen tendencat e padukshme që i karakterizojnë. Ja se cilat janë A do të ngrihet çmimi i shtëpive? A do të përmirësohet tregu i punës? Si do të shkojë vjelja e ardhshme e rrushit? Ekonomia botërore bazohet mbi parashikimet: në 2012, kompanitë […]


 • Ura e Kruçit, më e gjatë në bregdetin e Malit të Zi (foto)

  Një fotografi interesante ka postuar Baro Vukoviq ku shihet pamja në tërësi e urës së Kruçit, urë e cila lidhë qytetet e Ulqinit dhe Tivarit. Ura e Kruçit është edhe ura më e gjatë në bregdetin e Malit të Zi. Naim Flamuri tregon se kjo urë është lëshuar në përdorim në vitin 1972 dhe se […]


 • Alldin Zhygjeli në gjysmëfinale të Festivalit “ Kënga Magjike 2014” (video)

  Shkruan: Gj. Gjonaj. Mbrëmë  në Tiranë filloi    edicioni i gjashtëmbëdhjetë i Festivalit më të  madh të muzikës moderne shqiptare “ Kënga magjike 2014”  Në natën e parë gjysmëfinale u prezentuan emra të njohur të muzikës shqipe nga Shqipëria, Kosova  dhe Maqedonia. Ndërkaq,  sonte në natën e dytë  gjysmëfinale të këtij spektakli , në këtë skenë  […]


 • Nga trashëgimia jonë: Misteret e Çinarit

  Shkruan: Ismet Karamanaga Për Çinarin nuk ka të dhëna, por për dheun mbi Çinar kanë ekzistuar gjithmonë tregime dhe legjenda, të cilat shekuj me radhë janë përcjellur te ne, brez pas brezi. Më kujtohet se, për çdo herë, kur kemi shkuar si fëmijë në ullishtën e “Anës së Malit”, kalimi pranë   Çinarit ka qenë gjithmonë […]