Articles Posted by the Author:

 • Të shtunën: Marshimi për në Tarabosh, rast për mos tu humbur

  Marshimi i pervitshem per ne Tarabosh, edicioni 4, diten e shtune, date 10 Janar 2015. Nje dite e vecante me pjesemarrjen masive te te rinjve dhe te qytetareve Shkodrane dhe nga i gjithe vendi. Ne ora 09.00 deri ne 09.15 grumbullimi para Hotel Rozafa. Ne ora 09.30 nisja me bicikleta dhe me autobuz me destinacion […]


 • NË PARIS VRITET LIRIA E SHTYPIT

  Nga Frank Shkreli Të mërkurën në Paris të Francës, terroristë të maskuar sulmuan kryeqëndrën e revistës satirike Charlie Hebdo duke vrarë 12 veta të pafajshëm, 10 gazetarë dhe dy policë dhe kanë plagosur disa të tjerë. Ndër gazetarët e vrarë përfshishej redaktori Stephane Charbonnier dhe satiristët e njohur Georges Wolinski, jean Cabut dhe Bernard Verlhac. […]


 • 10 kandidatët Demokratë për presidencialet 2016

  Beqir SINA – New York 10 Demokratët! Kush mund të jenë Kandidatët presidencial në zgjedhjet partiakë!? WASHINGTON D. C: Tani, që zgjedhjet presidenciale 2012 kan përfunduar me mandatin e Presidentit në detyrë Obama, Demokratët, janë duke u përgatitur për një mandat të tretë në rradhë. Që, siç shkruajn analistët dhe komentatorët e zgjedhjeve presidenciale në […]


 • Nuk do të lejohet që profiti të jetë më i rëndësishëm se shëndeti

  Ministri i bujqësisë dhe zhvillimit rural, Petar Ivanoviq, ka paralajmëruar  dënime më të ashpra në sferën e sigurisë së ushqimit, duke theksuar se nuk do të lejohet që fitesa të jetë më e rëndësishme se shëndeti i njerëzve. Më parë është publikuar regjistri i 39  prej 50 mishtoreve në të cilat sipas analizave të inspekcionit […]
 • FAMILJA BUSH: PORTRETI I NJË PRESIDENTI NGA DJALI I TIJ PRESIDENT

  Nga Frank Shkreli “Në rast të një konflikti në Kosovë, i shkaktuar me ndonjë ndërhyrje nga ana e Serbisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë gati të përdorin forcën ushtarake kundër serbëve në Kosovë si dhe mbrenda vet territorit të Serbisë.” Deklarata e Presidentit amerikan George Bush i vjetri, në një letër dërguar presidentit të […]


 • Gjeloshaj: Unë nuk e shkel as fjalën e as nënshkrimin

  Rreth situatës më të re politike brenda Koalicionit shqiptar lidhur me mandatin e shumëdiskutueshëm të deputetit sot është pononcaur publikisht edhe Nik Gjeloshaj. Deklaratën e z. Gjeloshaj e publikojmë në tërësi. Opinioni i gjerë javëve të fundit në portale, e mediume të ndryshme pothuajse çdo ditë ka rastin të lexojë shkrime që kanë të bëjnë […]


 • Gjeloshaj dhe Nimanbegu nuk do të largohen nga parlamenti?

  Mediat malazeze vazhdojnë ti japin hapësirë të madhe ngërçit politik brenda koalicioneve shqiptare rreth (mos)tërheqjes nga pozita e deputetit të deputeteve aktual Nik Gjeloshaj mga radhët e Koalicionit shqiptar dhe Genci Nimanbegu nga radhët e koaliconit tjetër shqiptar, Forca për bashkim. Deputeti i Alternatives Shqiptare Nik Gjeloshaj nuk do të tërhiqet nga parlamenti, pavarësisht kërkesës […]


 • Luftë krimit ekonomik në Kosovë – Është ngrirë edhe një vilë në Ulqin

  Fusha e krimeve ekonomike është fushë e vështirë dhe shumë e komplikuar, ngase veprat penale kryhen nga njerëz intelektual të cilët i dinë veprimet e tyre dhe i fshehin ato,prandaj edhe luftimi i këtyre krimeve është më i vështirë në krahasim me krimet tjera. Kështu vlerëson në një intervistë për KosovaPress, Koordinatori për Luftimin e […]