Articles Posted by the Author:

  • Alarm, peshku lëkur-argjend vjen në Adriatik – Ekspertët: Është helmues, mos e hani

    Ka mbërritur në ujërat e Adriatikut peshku helmues lëkur-argjend. Alarmi vjen nga Instituti Oqeanografik Spalato. Ditët e fundit, peshkatarët në Itali kanë kapur një numër të lartë peshqish. Ekspertët thonë se peshk me emrin “Lagocephalus sceleratus”, njihet ndryshe si peshku lëkur-argjend. Mishi i tij përmban toksina të rrezikshme për njerëzit. Ai provokon paralizë të sistemit […]

  • “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve” promovohet në Shkodër (video)

    PARAQITJE E REZULTATEVE TË EKSPEDITAVE KËRKIMORE NË TERREN Qendra e Studimeve Albanologjike në Tiranë dhe Shoqata “Gjon Buzuku” në Ulqin kane promovuar këtë të shtunë në biblotekën “Marin Barleti” te Shkodrës një përmbledhje të punimeve të konferencës shkencore ndërkombëtare të mbajtun në Ulqin me titull “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve”. Ne promovimin […]  • Rikthehen radhët dhe pritjet në pikën kufitare të Sukubinës (foto)

    Festat e fundvitit duket se nuk i kanë gjetur të përgaditur punonjësit në pikën kufitare të vendkalimit Sukubinë – Muriqan. Kështu pasdreken e së shtunës kushdo që është drejtuar në këtë pikë kufitare është përballur me radhe të mëdha dhe pritje të gjata. Sipas lexuesve tanë që na kanë dërguar disa pamje mësohet se janë […]