Articles Posted by the Author: • Fenomeni Erza (video)

  Talentja kosovare që ka bërë bujë në Francë, Erza Muqolli ka emocionuar shumë shqiptarë, sa ishte mysafire në emisionin Oxygen të KTV-së. Mes tjerash, performanca e saj e një kolazhi të disa këngëve të përzgjedhura ishte pjesa që i la më së shumti përshtypje të gjithëve. Përderisa shumë i dinë këngët “Welcome to Prishtina”, apo […]


 • KKSh, PD LD në MZ dhe LQSHI urojnë për pavarësinë e Kosovës

  Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi, Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike në Mal të Zi kanë dërguar urim për përvjetorin e 7-të të pavarësisë së Kosovës. Urimi i KKSh-së Urime Ditën e Pavarësisë E nderuara Presidente Jahjaga, I nderuar Kryeministër Mustafa, Në emër të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi dhe […]


 • Komuna e Ulqinit uron 7 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

  Kryetari i Komunës  së Ulqinit Z.Fatmir Gjeka  i ka  dërguar një mesazh  urimi  Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa  me rastin e 17 shkurtit  Ditës  së Pavarësisë së Kosovës. Në mesazh  ndër  të  tjera thuhet: I nderuar Z. Kryeministër, Kam  rastin  e  lumtur që në emër të Komunës së Ulqinit  dhe në emrin tim personal  tju  […]


 • Kosova feston 7 vjetorin e pavarësisë – Urimi i Presidentit Obama

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama e ka uruar Presidenten e Republikës së Kosovës, zonjën Atifete Jahjaga, me rastin e përvjetorit të shtatë të shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në urimin e Presidentit Obama thuhet: E nderuara zonja Presidente, Me rastin e shtatë vjetorit të Pavarësisë, më 17 Shkurt, ju […] • Epitafet me shkrim osman

  Shkruan: Mr. Ali Bardhi (vijon) Sa i përket formës së kokës së gurvarreve në trevën e Anës së Malit, te meshkujt kemi gjetur tri forma, ndërsa te femrat forma të ndryshme. Format e kokës së nishaneve të përdorura për meshkujt janë si më poshtë: 1. Sarëk – që d.m.th. çallmë. Ka pasur disa llojesh pasi […]


 • MAGJIA E ULQINIT NË PENËN E ZYHNI BEQIRAJT

  (Rreth librit “Mall për Ulqinin në këngë”) Shkruan: SHPENDI TOPOLLAJ Libri “Malli për Ulqinin në këngë” i autorit Zyhni Beqiraj, më shumë se një album letraro – muzikor është një himn që i kushtohet vendlindjes së të parëve, një himn nga ata që qëndron brenda shpirtit të secilit nga ne dhe prej nga buron gjithçka […]