Articles Posted by the Author:

 • SHBA: Humb jetën vajza 16-vjeçare në Pennsylvania

  BENSALEM, PANNSYLVANIA : Duke iu referuar një video të trasmetuar, dje, prej kanalit 6  televizivë – WPVI-TV abc, thuhet se policia – po punon duke ndërtuar skemën e vdekjes së një vajze 16 vjeçare e goditur me makinë e tipit Ford Bronco-  cila drejtohej nga një 18 vjeçarë, në qytetin Bensalem në Pennsylvania, sot pasdite. […] • POLITICITETI I SHQIPTARIT DUHET TË JETË PATRIOTIZMI

  Intervistoi: Ismail SINANI Elvis Hoxha ka studiuar në Universitetin Paris VIII, ku ka bërë gjithashtu edhe studimet pasuniversitare në filozofi, me pas ka qenë ligjërues në atë universitet. Prej vitit 2005 ai jep mësim ne Universitetin e Tiranes dhe Akademinë “Marubi”. Në këtë intervistë ekskluzive për Shenjën, me terma filozofikë, bën zbërthimin e gatishmërisë së […]


 • VJEDHJA E PRONËS PRIVATE NË ULQIN KONSIDEROHET SI NGJARJE E VITIT

  E Drejta e pronës është e drejtë e njeriut Nga Frank Shkreli Sipas një njoftimi në portalin e Komunës së Ulqinit, të martën u nënshkrua në hapësirat e komunës së atij qyteti marrveshja, midis Kryetarit të komunës, Fatmir Gjekaj dhe përfaqsuesit të kompanisë turke “Aqua Park & Entertainment”, Sahret Hajdarpasic, për ndërtimin e një akva […] • Si u vranë Hasan Llunji, Memin Resulbegu, Caf Canka dhe Zyhdi Fici?

  Likuidimi i udhëheqësve fetarë në Ulqin (1944-1946) (II) Shhkruan: Dr. Nail Draga Me rastin e ngritjes së Flamurit u ndez gazmendi liridashës e atdhetar ashtuqë të gjithë së bashku i kënduan Flamurit këto vargje: O Flamur ti kuq e zi po valon një bukuri për Shqipni e për liri në Kosovë e Çamëri me gazmend […]


 • Të dashur prindër, edukimi fëmijëve është pa pagesë

  Një shkrim të shkrutër shumë interesant ka postuar në bllogun ne vet shkrimtarja malazeze Lea Leani rreth ndikimit që duket të ketë prindi në edukimin e fëmijëve të vet. Një pjesë të këtij shkrimi po e ndajmë me lexuesit tanë. … Pra, prindër, mbetet tek ju për të vendosur se si do ti edukoni fëmijët […]


 • Turqit marrin tokën për 30 vjet me qira – Nënshkruhet kontrata për Akua parkun

  Sot në Komunën e Ulqinit u realizua nënshkrimi i kontratës për ndërtimin e Akua parkut në Shtoj. Kontrata u nënshkrua nga kryetari i komunës z.Fatmir Gjeka, dhe përfaqësuesi i kompanisë turke “D.O.O. Ulqin Aqua Park & Entertainment”, Bijello Pole, z. Sahret Hajdarpasic, shkruan faqja në internet e komunës së Ulqinit. Në kuadër të kontratës, kompania […]


 • Sukseset e Klubit të karatesë “REI”

  KC REI dominon prej gares ne gare.Te dielen me daten 06.12.2014 KC REI merr pjese ne tuerneun internacional ne Podgorice. Ne kete turne morren pjese 46 klube me 727 garues. Karate Club REI renditet ne vendin e 5(peste) ne plasmanin gjeneral. Karate Club REI arrine te sjelle 6(gjashte) medalje te arta, 3(tre) medalje te argjenda […]


 • Në rrugën e Muriqanit tre persona grabisin autoveturen

  Mbrëmje e së hënës, me datë 16.12.2014, rreth orës 03:00 të mengjesit pranë Sallës Operative të Komisariatit të Policisë Shkodër ka mbërritur informacion, se pranë aksit rrugor Muriqan – Shkodër, pranë vendit të quajtur ”Shtëpia e Malësorit”, tre persona të pa identifikuar me një automjet tip Golg, ngjyrë blu e errët (të dhëna të tjera […]