Articles Posted by the Author:

 • MARTIN LUTHER KING-U PËR PROTESTAT PAQËSORE ME RASTIN E 50-VJETORIT TË VDEKJES

  Nga Frank Shkreli                 “Kjo është koha për të realizuar premtimin e demokracisë”.     Ky vit shënon 50-vjetorin e vdekjes së Martin Luther Kingut, i vrarë në një hotel në qytetin Memfis të shtetit Tenesi në vitin 1968.  Martin Luther King-u ishte një prift protestan i sektit Baptist dhe njëkohësisht edhe aktivist i të drejtave civile, […]


 • Ekskluzive: SHKOLLATE PARA NË GJUHËN SHQIPE DHE HESHTJA E PUNËS SË TYRE

  Nga Rexhep  Lleshi Ngafillimi i Luftës së Dytë Botërore, nën okupimin italian, përkundër rrethanaveqë  çonin drejtë gjendjeje së rëndëjetësore, në vitet shkollore 1941/42 dhe 1942/43, Ministria e arsimit të Shqipërisë[1],si edhe në vende tjera me popullsi shqiptare, edhe këtu, në Anë të Malit eUlqin, dërgon mësues të rinjë, me bazë pedagogjike të përgatitur për punë […]


 • Taekvondo: Dy trofe për Ulqinin në Sarajevë

  TAEKWONDO TEAM ULQINIEkipi i Taekwondo-së Ulqini ngriti dy trofe në Sarajevë. Gjatë kësaj fudjave në Sarajevë u mbajtë turneu ndërkombëtarë Sarajevo open 2018 për të dy diciplinat Ndeshje dhe Forma. Turneu mblodhi afër 700 garues nga 7 vende me 61 klube. Klubi i Taekwondo-së Ulqini u prezantu me 26 garues në të dy diciplinat. Ekipi […]


 • Mali i Zi i reagon Serbisë për lahutën

  Serbia prezanton në Pekin këndimin me lahutë si të veten, reagon Mali i Zi Ministri e Kulturës e Malit të Zi ka vlerësuar se me rastin e hapjes së Qendrës Kulturore të Serbisë në Pekin, organizatori “ka vënë dorë konkretisht” mbi trashëgiminë kulturore të Malit të Zi “duke e prezantuar si të veten” “Përmes paraqitjes […]


 • Majda Mehmedoviq ne mesin e 6 hendbollistëve më të mira në Evropë

  Hendbollistja nga Tivari Majda Mehmedoviq që garoi përreprezentacionin Malit të Zi në Kampionatin europian që këto ditë u mbajt në Francë, arriti që të jetë pjesë e ekipit ideal të këtij kompeticioni. Në këtë mënyrë Majda si pjesë e ekipit ideal ajo njëheri është edhe alo e majtë më e mirë në Evropë. “Shpejtësiadhe vendosmëria janë […]


 • ”Kuvendi i festave të fundvitit”

  Shkruan : Sabri Salaj 2018-ta ishte viti që u zhvilluan zgjedhjet lokale në Komunën e Ulqinit. Pas marrëveshjeve politike ndërmjet subjekteve politike për të udhëhequr Ulqinin në katër vitet e ardhshme, u ra dakort që në pushtet shumicën ta përbëjnë 30 këshilltarë nga gjithsej 33 sa ka Kuvendi i Komunës së Ulqinit. Duhet theksuar se […]


 • Nju Jork: Konsullata e Kosovës nderon Richard Lukajn me çmimin për arsim

  Nju Jork: Konsullata e Kosovës nderon personalitete dhe veprimtar të diasporës NEW YORK CITY : ( ALBTVUSA – 14 Dhjetor 2018) Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në Nju Jork , nderoi mbrëmë në një ceremoni të thjesht me nga një Çertifikat Faleminderimi dhe një cup qelqi – 8 personalitete të diasporës dhe tre […]


 • Drejtoria e policisë: Arben Tagani është kreu i ri i NJS së Ulqinit

  Arben Tagani, i cili deri tani ka qenë i punësuar në Sektorin e Policisë Kufitare, nga sot është emëruar Shefi i ri i Njësisë së Sigurisë së Ulqinit, mësohet nga Drejtoriae Policisë. “Kolegjiumii Drejtorisë së Drejtorisë së Policisë sot, sipas nevojave të shërbimit, ka marrë vendim për ndryshimin e personelit në nivel të njësisë së […]


 • LDSH uron Kosovën për formimin e ushtrisë

  Lidhja Demokratike Shqiptare, përshendet dhe uron krerët e Kosovës, për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës.  Edhe neve, shqiptarëve në Mal të Zi, na gëzon fakti që sot, 19 vite pas luftës për çlirimin e Kosovës, Kosova bëhet me Ushtri, kështu thuhet në një kumtesë të LDSH të nënshkruar nga […]


 • Lajmërim për gjuetarët

  L A J M E R I M                 Lajmerojmë të gjithë të interesuarit që dëshirojne të japin provimin e gjuetisë, të cilët e kanë kryer stazhin e praktikantit, se  me datën 17.12.2018 (e hane) do të organizohet provimi i gjuetisë në orën 09.00h në ambijentet e ndërmarrjes publike “Ulqini”, Ulqin për ruajtjen dhe kultivimin […]