top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
Një shqiptar zgjedhet kryetar i Kuvendit të Tivarit PDF Print E-mail
Saturday, 20 September 2014 12:19

Osman Subashiq (61) u zgjodh kryetar i Kuvendit komunal të Tivarit në mbledhjen konstitutive të saj.

Përndryshe z. Subashiq deri tani ka mbajtur funksionin e nënkryetarit të komunës së Tivarit dhe është anëtar i këshillit qendror i Partisë Social demokrate, kryetar i së cilës është Ranko Krivokapiq.

 
Forca: Programet mësimore nuk i kanë përgatitur shqiptarët PDF Print E-mail
Thursday, 18 September 2014 16:06

Ulqin, 18.09.2014

Me rastin e deklaratës së përfaqësuesit nga Enti i shkollave Radoje Novoviq, se Programet mësimore i kanë përgatitur  përfaqësuesit e shqiptarëve dhënë për Portalin Analitika, shërbimi për informim i FORCËS për opinon jep këtë kumtesë:

Në kumtesën për opinion të FORCËS, kemi trajtuar programet mësimore dhe tekstet shkollore të cilat i shfrytëzojnë nxënësit shqiptarë në shkollat me mësim në gjuhën shqipe në Mal të Zi. Jemi dëshmitarë se si viteve të kaluara shkollore edhe në ketë vit, nxënësit në shkollat me mësim në gjuhën shqipe përdorin programe  dhe tekste shkollore të imponuara, që nuk iu përshtaten identitetit tonë nacional.

 
Novoviq: Forca nuk ka të drejtë, programet mësimore janë përpiluar nga vet përfaqësuesit e shqiptarëve PDF Print E-mail
Tuesday, 16 September 2014 13:16

Në qëndrimin e partisë politike Forca se shqiptarëve iu është  imponuar planprogrami mësimor, Radoje Novoviq nga Enti për  Arsim i Malit të Zi, për Portalin Analitika thotë se programet mësimore dhe tekstet i kanë bërë përfaqësuesit nga komuniteti i shqiptarëve në Mal të Zi.

 
Forca: VITI I RI SHKOLLOR ME PROGRAME E TEKSTE MËSIMORE TË IMPONUARA PDF Print E-mail
Monday, 15 September 2014 13:27

Fillimi i vitit të ri shkollor për nxënësit  më mësim në shqip shkollat  në Mal të Zi, nuk paraqet ndonjë risi në krahasim me vitet e kaluara. Fjalën e kemi të programet mësimore dhe tekstet shkollore për lëndët e identitetit kombëtar. Përjashtim këtu bën vetëm programi mësimor nga lënda e gjuhës shqipe dhe letërsisë, ndërsa programet tjera sidomos  nga lënda e  historisë, kulturës muzikore dhe  gjeografisë  janë të papërshtasthme dhe si të tilla kundër identitetit kombëtar të shqiptarëve në këtë mjedis. Me një fjalë kemi gjithnjë programe dhe tekste shkollore të imponuara për nxënsit në shkollat më mësim në gjuhën shqipe.

 
Komuna e Ulqinit nenshkruan Memorandumin e bashkepunimit me Sektorin civil dhe Qendren per pune sociale PDF Print E-mail
Thursday, 11 September 2014 14:24

Kryetari i Komunes se Ulqinit Fatmir Gjeka, nenshkroi Memorandumin  e bashkepunimit me Qendren per pune socilale  dhe  sektorin  civil per realizimin e Projektit-Krijimi i  partneritetit per perkrhaje, sherbimit te ri  social  ne Ulqin.

Ky, Memorandum piksepari  ka per qellim permiresimin  e pozites se  grave, nenave  kryefamiljare,andaj ne nje te ardhme te shpejte  mund  te presim aktivitete  te perbashketa,  ne  hartimin e  te dhenave  te plota per numrin  e kesaj kategorie,  dhe mundeste e ofrimit te ndihmave ,  permes   organizimit te punetorive, trajnimeve dhe  punesimit te tyre.

 
Forca reagon rreth projektit të parkingut në Ranë PDF Print E-mail
Sunday, 07 September 2014 22:57

Ne lidhje me  reagimet e subjeketve politike apo perfaqesueseve te tyre si dhe shkrimve ne mediat e shkruara apo elektronike, per Projetkin e Parkingut dhe Gjelberimit Urban kemi si obligim ti demantojme si te paverteta dhe qellimkeqija, se ky objekt ka prapaskene te fitimeve personale.

 
Përfaqësuesit e KKSH-së takim pune me Komitetin e Ekspertëve të KE PDF Print E-mail
Wednesday, 03 September 2014 16:17

Përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi të kryesuar nga Kryetari z. Genci Nimanbegu, anëtari i Këshillit z. Mehmet Bardhi dhe Sekretari z. Faik Nika si dhe përfaqësues të shoqëris civile, zhvilluan sot një takim pune me Komitetin e Ekspertëve të Këshillit të Europës për implementimit e Kartës Europiane për Gjuhët Rajonale dhe të Minoriteteve.

 
Një delegacion i Komunës së Ulqinit viziton Turqinë PDF Print E-mail
Wednesday, 03 September 2014 16:13

Një delegacion i Komunës së Ulqinit i kryesuar nga Kryetari Fatmir Gjeka është duke bërë një vizitë disa ditëshe në Republikën e Turqisë. Merret vesht se delegacioni nga Ulqini do të pritet nga një audiencë e vecantë, perfshirë dhe zyrtarë të lartë në Qeverinë e Turqisë.

 
Kryetari Gjeka uron për fillimin e vitit te ri shkollor - A do ta mbajë premtimin për transport falas të nxënësve? PDF Print E-mail
Monday, 01 September 2014 10:04

Kryetari  i Komunes se  Ulqinit  Fatmir Gjeka ka  uruar  nxenesit dhe mesimdhenesit  ne Komunen tone  me rastin e fillimit te vitit te ri shkollor. Ne mesazhin e tij thuhet  qe viti i  ri shkollor te jete i mbushur  plot arritje  dhe suksese.

Kryetari Gjeka  ne menyre te vecante ka  uruar  fillestaret. Jane 235 vogelushe  dhe vogelushe qe sot  do te ulen per te paren here  ne bankat e shkolles. Secilit prej tyre  sot  do ti dorezohet  kartpostalja e nenshkruar  nga Kryetari i Komunes  ku  thuhet:

 
Rolloviq: Individë nga DPS i Ulqinit me diploma të dyshimta PDF Print E-mail
Tuesday, 26 August 2014 13:53

Një ndër ish akteret kryesor të DPS të Ulqinit vite më parë, Zhelko Rolloviq, ka lëshuar akuzat e radhës për individë brenda kësaj partie në këtë qytet.

Ai për të përditshmen Vijesti deklaron se individë nga DPS i Ulqinit kanë diplomuar në universitet të dyshimta dhe se punësojnë vetëm veten dhe anëtarë të familjeve më të ngushta të veta.

 
SNP akuzon qeverisjen lokale të Ulqinit - Keni shëmtuar pjesët më të bukura të qytetit PDF Print E-mail
Tuesday, 19 August 2014 12:44

Partia Popullore e Socialisteve (SNP) të Ulqinit ka dalur me një kumtesë për opinion ku akuzon qeversijen lokale të Ulqinit për veprime të dëmshme por edhe për mosveprime të cilat janë poashtu të dëmshme ër turizmin në Ulqin.

Një pikë në të cilën ata shohin dobesi në qeversijen lokale ka të bëjë me parkingun për automjete ku edhe përkundër faktit se është i planifikuar në buxhet, këtë vit ka ulje të theksuar të vendeve për parking.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 90

Lajmet e fundit

20 September 2014, 15.26
Ne Ulqin u mbajt tryeza e rrumbullaket me temen " Kujdes me hapesiren" ku shoqatat ambientaliste nga...
20 September 2014, 12.19
Osman Subashiq (61) u zgjodh kryetar i Kuvendit komunal të Tivarit në mbledhjen konstitutive të...
19 September 2014, 14.35
Me rastin e 20 shtatorit, Ditës ekologjike të Malit të Zi, “RDA-UBA” dhe “HAPI I GJELBËRT” dalin me këtë...
19 September 2014, 14.22
Këshilltarët e Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve në Mal të Zi, në Kuvendin Komunal të Gucisë braktisën...
19 September 2014, 14.12
Autoritetet shëndetësore në Malin e Zi shprehën shqetësime të rënda pasi statistikat e fundit tregojnë...
19 September 2014, 14.04
Organizata Turistike e Ulqinit njofton të gjithë qytetarët që për herë të parë fiton në konkursin që...
19 September 2014, 13.52
Sot , në organizim të Ministrisë  së punëve të jashtme  të Malit të Zi, në hapsirat  e Delta City është...

bottom
top

Opinione

I lindur fajtor... - Të kërkoj falje biri im
“Ne dhe ju”
Barbarët e shekulli XXI
Vështrim për një libër që merret me kinematografinë
TË PALARAT E DPS- IT NË ULQIN
Intervistë me Tahir Gjonbalaj - PLAGËT E REJA TË PLAVË GUCISË

Turizëm

Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival
Beach volley në Prishtinë, në Ulqin ''sport i panjohur''
5% më shumë mysfirë, për vikend motoriada
Në Ulqin, zyrtarisht, pushojnë 7647 mysafirë
Asgjë nga ndërtimi i hotelit në vendin e ish Jadran-it - Tërhiqet “Star of Montenegro”?

Diaspora

Etrita Ibroçi: Arsimi, armë kundër pabarazisë gjinore
SHBA : Përkujtohet 13-vjetori i sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001
SHBA: Një shqiptarë zëvendës ambasadorë në Podgoricë
Pse dekurajohet diaspora të investojë në vendlindje
Mhill Gjuraj në shpirt ka Kosovën dhe shqiptarizmin

Sporti

Eurogol i Balajt - Shqipëria befason Portugalinë (video)
Basketboll: Vllaznia, Prishtina dhe Mornari i Tivarit në një grup të ligës ballkanike
18000€ të dhënë nga komuna u keqpërdoren nga klubi Federal (video)
''Shta ti je bre, sta se deresh?'' - E çuditshme
Ja çka shkruan mediat shqiptare për Angjello Rudaj - Dua kombëtaren kuqezi

bottom
please...