top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Kalimera Poetike 2012 - Programi PDF Print E-mail
Monday, 30 July 2012 09:44

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të organizojë më 2-3 gusht 2012 manifestimin tradicional “Kalimera Poetike”. Mbrëmja e parë do t’i kushtohet poetit nga Kosova, Qerim Ujkani, kurse natën e dytë do të organizohet mbrëmje autoriale me poetin nga Shqipëria, Primo Shllaku.

Në këtë mënyrë “Kalimera Poetike” vazhdon traditën e edicioneve të kaluara ku kanë qenë mysafirë shkrimtarët më të njohur shqiptarë.

Në hapje të manifestimit do të përkujtohet dhe nderohet poeti i ndjerë Ali Podrimja, i cili u nda nga jeta ditë më parë. Podrimja ishte njëri ndër ideatorët dhe mysafir i rregullt i “Kalimerës Poetike”. Me këtë rast do të lexohen pjesë nga krijimtaria e poetit dhe kushtuar atij.

“Kalimera Poetike” vlerësohet si ngjarja më e rëndësishme në fushën e letërsisë ndër shqiptarët në Mal të Zi dhe më gjerë. Gjatë ditëve të zhvillimit të saj, Ulqini shndërrohet në qendër dhe vendtakim të shkrimtarëve shqiptarë dhe atyre nga rajoni. Qëllimi kryesor i kësaj veprimtarie është të promovojë krijimtarinë më të mirë letrare shqiptare, në mënyrë që ta bëjë atë të njohur për publikun vendas dhe turistët.

Manifestimi i sivjetshëm mbahet në kuadër të Festivalit “Skena Verore” – Ulqini 2012.
Mbrëmjet autoriale fillojnë në orën 22.00 dhe do të mbahen në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit.

Programi
E ENJTE, 2 gusht 2012
(Muzeu në Kalanë e Ulqinit, ora 22.00)

Hapja e Manifestimit

Fjala përshëndetëse 
Kryetari i SHAI “Art Club”, z. Ali Salaj

Mbrëmje autoriale me poetin Qerim Ujkani
Moderator: Hajredin Kovaçi


E PREMTE, 3 gusht 2012

(Muzeu në Kalanë e Ulqinit, ora 22.00)

Mbrëmje autoriale me poetin Primo Shllaku
Moderator: Ibrahim Berjashi

 

 

Add comment

Stafi portalit mbanë të drejtën e mospublikimit të komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit. Faleminderit për mirëkuptim.


Lajmet e fundit

10 November 2014, 22.08
DEKLARATË PËR SHTYPKonference e Dytë Ndërkombëtare për “Shqiptarët në Malin e Zi”SHQIPTARËT Në Mal të...
10 November 2014, 13.39
Të hënën kryeministri shqiptar Edi Rama do të shkojë për vizitë zyrtare në Beogra që paraqet një ngjarje...
09 November 2014, 16.54
Në publikimet dhe deklarimet e mëhershme shoqatat shqiptare me veprimtari në SHBA,  me origjinë nga...
09 November 2014, 16.48
Shkruan: Artan Osmani Duke e vështruar politikën fiskale te Komunës së Ulqinit,mundë të thuhet që kjo...
09 November 2014, 00.09
Të protestojmë për dinjitet, STOP diskriminimit, duam të arsimohemi si shqiptarë - kjo është motoja e...
08 November 2014, 23.43
Peshkataret ulqinak pasditen e te shtunes kanë arritu që në molin e plazhit të vogël të nxjerrin me...
08 November 2014, 16.30
Komuna e Ulqinit në mënyrë që të marrë kredinë prej 1,2 milion euro nga Atlas banka, do të duhet që nën...

bottom
top

Opinione

Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë
E përbashkëta që ndan shqiptarët
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale
Fadil Kraja: R R Ë N J Ë T ...
Simbolika e nëntorit

Turizëm

Video reportazh nga D'Olcinium International Festival
Flamujt përkrah njëri-tjetrit - D'Olcinium International Festival paqton Ballkanin
Mbahet kuvendi i OT të Ulqinit - Ja emrat e anëtarëve të këshillit ekzekutiv por edhe të atyre që nuk kaluan (foto)
OT e Ulqinit gjatë festivalit D olcinium International do të shpallë zyrtarisht te mbyllur sezonin turistik
Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival

Diaspora

Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan

Sporti

Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto)
Edi Rama: Shqipëri - Serbi vitin e ardhshëm në Shkodër
Dhuna 3 UEFA 0 - Ja vendimi i UEFA-së për ndeshjen Serbi - Shqipëri
Nikshiq: Në ndeshjen e basketbollit Sutjeska – Peja kore raciste ”Vrite, vrite shqiptarin”(VIDEO)
Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto)

bottom
please...