top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
Diaspora


Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci PDF Print E-mail
Monday, 10 November 2014 22:08

DEKLARATË PËR SHTYP

Konference e Dytë Ndërkombëtare për “Shqiptarët në Malin e Zi”

SHQIPTARËT Në Mal të Zi:

Politika e Shumicës ndaj Pakicës gjatë Kalimit në Demokraci

 
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare PDF Print E-mail
Sunday, 09 November 2014 16:54

Në publikimet dhe deklarimet e mëhershme shoqatat shqiptare me veprimtari në SHBA,  me origjinë nga shteti i sotëm i Malit te Zi janë prononcuar shumë herë se janë për bashkimin dhe unifikimin e diasporës shqiptare në një zë të vetëm. Shoqatat tona e dëshmuan këtë deklarim të tyre në takimin e 2 Nëntorit 2014 që realizuan në Detroit ku dhe solemnisht bënë nënshkrimin  e Rregullores  për Bashkëpunim në mes të shoqatave tona.

 
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë PDF Print E-mail
Wednesday, 05 November 2014 21:04

Shkruan: Gjekë Gjonaj


Unë personalisht nuk e kam takuar asnjëherë  protagonistin e këtij shkrimi.Me këtë  bashkëvendas nuk kam zhvilluar asnjë bisedë. Si emër e mbaj mend  qysh   se ai punonte gazetar i Zërit të Amerikës, në vitet 80-të të shekullit të kaluar.  Nëse nuk gabohem ishte  shqiptari i parë nga trevat etnike shqiptare në Mal të Zi  që  përmes valëve të këtij radiostacioni prestigjioz ndërkombëtar informonte  opinionin  për problemet e shqiptarëve në Ballkan dhe diasporë.  Prej  atëherë  kam fituar bindjen  se  fjala është për një intelektual të mirëfilltë i përkushtuar  vendlindjes dhe kombit shqiptar. Ky respekt   ndaj  tij  vazhdon edhe sot. 

 
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues PDF Print E-mail
Wednesday, 05 November 2014 20:57

BEQIR SINA, New York

NEW YORK : Zgjedhjet 2014 , të ashtuquajtura afatmesme ose të pjesëshme, ndërsa u mbajtën në një moment kur amerikanët janë të shqetësuar për çështje të tilla jetike si ekonomia dhe papunësia, dhe rënja "drastike" e popullaritetit, të Presidentit Obama - për ne shqiptarët e Amerikës, ashtu si dhe votuesit Amerikanë, patën të njëjtin qëllim dhe u votua e njëjta gjë -" Që miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA prej sot janë fitues në disa shtete......për të qenë edhe zëri i shqiptarëve në Senat dhe Kongres".

 
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan PDF Print E-mail
Wednesday, 05 November 2014 13:29

Televizioni i Komunitetit Shqiptar në Michigan ACTV e ndoqi nga afer mbledhjen e organizuar në librarinë e Kishes Katolike të Shqiptarve “Shen Palit” në Rochester Hills në shtetin e Michiganit nga Shoqtat e shqiptarve nga trojet e tyre etnike nën Malin e Zi.

Qellimi i kesaj mbledhje sipas organizatorve ishte të nënshkruhej një rregullore ku percaktohen kushtet e marrveshjeve dhe bashkërëndimit të punëve. Nga nëntë shoqata të regjistruara dhe me aktivitet,kater ishin present të cilat e nenshkruan kete rregullore ose statut.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 32

bottom
top

Opinione

Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë
E përbashkëta që ndan shqiptarët
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale
Fadil Kraja: R R Ë N J Ë T ...
Simbolika e nëntorit

Turizëm

Video reportazh nga D'Olcinium International Festival
Flamujt përkrah njëri-tjetrit - D'Olcinium International Festival paqton Ballkanin
Mbahet kuvendi i OT të Ulqinit - Ja emrat e anëtarëve të këshillit ekzekutiv por edhe të atyre që nuk kaluan (foto)
OT e Ulqinit gjatë festivalit D olcinium International do të shpallë zyrtarisht te mbyllur sezonin turistik
Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival

Diaspora

Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan

Sporti

Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto)
Edi Rama: Shqipëri - Serbi vitin e ardhshëm në Shkodër
Dhuna 3 UEFA 0 - Ja vendimi i UEFA-së për ndeshjen Serbi - Shqipëri
Nikshiq: Në ndeshjen e basketbollit Sutjeska – Peja kore raciste ”Vrite, vrite shqiptarin”(VIDEO)
Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto)

bottom
please...