top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
Opinione


Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim PDF Print E-mail
Sunday, 09 November 2014 16:48

Shkruan: Artan Osmani


Duke e vështruar politikën fiskale te Komunës së Ulqinit,mundë të thuhet që kjo komunë për shkakë të të ardhurave jo shumë të larta nga instrumentet e politikës fiskale që I perdor apo që I ka ne dispozicion për ti përdorur,ku bejne pjesë parasegjithash tatimi dhe tarifat vendore,nuk kanë ndonjë politik fiskale shumë të qëndrueshme,sepse kanë në dispozicion një numër të vogël  të instrumentave të politikës fiskale dhe  si cdo vit automatikisht bie në mvarësi në masë të madhe nga fondet dhe te ardhurat e qeverisë qendrore qe I ndahen kesaj komune sipas projekcioneve te parashikuara.

 
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë PDF Print E-mail
Friday, 07 November 2014 13:58

Nga: Dr Argëzon Sulejmani

Emri që ka emëruar personazhe të shquara të jetës dhe kulturës kombëtare, nga dje e për një kohë të gjatë do të humbojë në qenjen e djalit 26 vjeçar që për arsye banale qëlloi për vdekje 4 persona. Të gjithë e thonë njëzëri, me aq sa zë kanë e ju del se drejtësia duhet të bëjë të veten. E po të gjithë këta e dinë se si është vendi do të bëhet edhe kuvendi. Por, me gjithë mend me të le të merret drejtësia, ajo që thuhet ta ketë liruar më parë për një krim të ngjashëm. Me shumë se në gjithçka tjetër njerëzit besojnë tek ndryshimi. Në të aludojne kur e kanë edhe me drejtësine e kësaj here.

 
E përbashkëta që ndan shqiptarët PDF Print E-mail
Tuesday, 04 November 2014 17:25

Shkruan: Brikenda Rexhepi

E përbashkëta e udhëheqësve shqiptarë: Kokëfortësia dhe paaftësia për të komunikuar e debatuar shëndosh, pa rezultuar me vetëshkatërrim nëpër shtetet ku jetojnë. Tash veç mund të paramendohet se në çka do të shndërrohej një “AUTOCHTHONOUS” nëse i bën bashkë me një vend

 
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale PDF Print E-mail
Monday, 03 November 2014 16:02

Shkruan: Ron Salaj

 

Klik-lajmet
Menjëherë pas vendimit të UEFA-s shpërtheu një ulërimë sharjesh drejtuar UEFA-s për vendimin e marrë. Normalisht kjo përbente lajm, ose një mori lajmesh, për portalet e ndryshme të cilat kujdesen pafundsisht që publiku të informohet në kohë reale. Shpesh, madje shumë shpesh ndodhë që këto lajme nuk veri kohen dhe merren direkt nga burime të ndryshme prej rrjeteve sociale.

 
Simbolika e nëntorit PDF Print E-mail
Wednesday, 29 October 2014 23:17

Shkruan: Gjekë Gjonaj

Nga  portali “ malësia.org”  në shkrimin “ “ Shoqatat shqiptare në SHBA, shembull bashkëpunimi”  mësova  se  të shtunën më 1 nëntor  2014  në  Universitetin Oakland në Roçester të Miçiganit do të mbahet  Konferenca e dytë ndërkombëtare  kushtuar shqiptarëve në Malë të Zi.  Njoftohet gjithashtu se  një ditë pas kësaj konference akademike shoqatat shqiptare  me prejardhje nga Mali i Zi : Fondacioni “ Plavë – Guci “, Nju-Jork, Shoqata atdhetare “ Malësia e Madhe”, Detroit, Shoqata atdhetare “ Ana e Malit” Nju-Jork, Fondacioni humanitar “ Malësia”, Nju-Jork,  Fondacioni “Dedë Gjon Luli” , Nju-Jork, Fondacioni “ Dom Simon Filipaj”, Nju-Jork, Shoqata atdhetare “ “Kraja”, Nju-Jork  dhe Shoqata atdhetare “ Ulqini” , Çikago, do të nëshkruajnë  në Detroit  Rregulloren e bashkëpunimit. Ky  aktivitet i diapsorës shqiptare është  një lajm i mirë për shqiptarët  autokton në trojet e veta në Mal të Zi.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 70

bottom
top

Opinione

Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë
E përbashkëta që ndan shqiptarët
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale
Fadil Kraja: R R Ë N J Ë T ...
Simbolika e nëntorit

Turizëm

Video reportazh nga D'Olcinium International Festival
Flamujt përkrah njëri-tjetrit - D'Olcinium International Festival paqton Ballkanin
Mbahet kuvendi i OT të Ulqinit - Ja emrat e anëtarëve të këshillit ekzekutiv por edhe të atyre që nuk kaluan (foto)
OT e Ulqinit gjatë festivalit D olcinium International do të shpallë zyrtarisht te mbyllur sezonin turistik
Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival

Diaspora

Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan

Sporti

Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto)
Edi Rama: Shqipëri - Serbi vitin e ardhshëm në Shkodër
Dhuna 3 UEFA 0 - Ja vendimi i UEFA-së për ndeshjen Serbi - Shqipëri
Nikshiq: Në ndeshjen e basketbollit Sutjeska – Peja kore raciste ”Vrite, vrite shqiptarin”(VIDEO)
Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto)

bottom
please...