top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto) PDF Print E-mail
Wednesday, 15 October 2014 11:48

SI U FESTUA NË ULQIN NDESHJA SHQIPËRI - SERB NGA TIFOZËT E SAJ ULQINAKË

Shkruan:  Muhamet Nika,


Përpjekja e parë sportive për të ringjallur ndeshjet e vjetra sportive në futboll ndërmjet dy kombëtareve, asaj të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd – shqiptarëve dhe serbëve,si dikur, pas luftës së Kosovës , u pa se dështoi. Takimi u zhvillua në kuadër të  evropianit. Si duket në këtë rast , u humb edhe karakteri i lojërave të vjetra sportive që organizoheshin në OLIMP ndërmjet qyteteve shtete të kohës.

Sipas legjendës, greke  kryezoti Zeus, inicoi mbajtjen e tyre , në respekt të dashurisë së ndërsjellë dhe për nderë të tij edhe shtetet greke që ishin të hasmëruara , gjatë kësaj kohe e ndalnin luftën. Për momentin në Greqinë e lashtë dominonte paqja.

 

Mjerisht , ky qëllim tradicional i lojërave sportive nga ajo kohë e deri më sot , dëshmon se jo gjithherë sporti i ofron popujt dhe kulturat pas përleshjeve në luftërat e ndërsjella. Çka e vërteton edhe ajo që  ndodhi  pas ndeshjes së mbrëmshme në Beograd, kur ekipi i kombëtares Shqiptare  u rrah nga lojtarët e kombëtares Serbe.

Ndeshja shumë e përfolur u prit me padurim edhe nga shqiptarët në Ulqin , nga tifozët ulqinakë , që ndeshjen e ndoqën  në mënyrë të organizuar para objektit IRISH PUB. Të entuziazmuar dhe kuptohet të indinjuar nga rrjedhat e ndeshjes, ata hidhërimin dhe gëzimin e vet e shprehen me këto pamje që po i demonstrojmë  me fotografi.

 

 

 

Add comment

Stafi portalit mbanë të drejtën e mospublikimit të komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit. Faleminderit për mirëkuptim.bottom
top

Opinione

Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë
E përbashkëta që ndan shqiptarët
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale
Fadil Kraja: R R Ë N J Ë T ...
Simbolika e nëntorit

Turizëm

Video reportazh nga D'Olcinium International Festival
Flamujt përkrah njëri-tjetrit - D'Olcinium International Festival paqton Ballkanin
Mbahet kuvendi i OT të Ulqinit - Ja emrat e anëtarëve të këshillit ekzekutiv por edhe të atyre që nuk kaluan (foto)
OT e Ulqinit gjatë festivalit D olcinium International do të shpallë zyrtarisht te mbyllur sezonin turistik
Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival

Diaspora

Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan

Sporti

Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto)
Edi Rama: Shqipëri - Serbi vitin e ardhshëm në Shkodër
Dhuna 3 UEFA 0 - Ja vendimi i UEFA-së për ndeshjen Serbi - Shqipëri
Nikshiq: Në ndeshjen e basketbollit Sutjeska – Peja kore raciste ”Vrite, vrite shqiptarin”(VIDEO)
Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto)

bottom
please...