top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
68 vjet pas Hoxhës, Rama në Beograd PDF Print E-mail
Monday, 10 November 2014 13:39

Të hënën kryeministri shqiptar Edi Rama do të shkojë për vizitë zyrtare në Beogra që paraqet një ngjarje historike në marrëdhnjet diplomatike në mes Shqipërisë dhe Serbisë

Vizita e fundit e një udhëheqësi të shtetit shqiptar në Beograd ka qenë ajo e vitit 1946 kur janë takuar Enver Hoxha dhe Josip Broz Tito.

 
A do të jenë pjesëmarrës në protestën e 14 nëntorit në Ulqin të gjithë politikanët shqiptarë? PDF Print E-mail
Sunday, 09 November 2014 00:09

Të protestojmë për dinjitet, STOP diskriminimit, duam të arsimohemi si shqiptarë - kjo është motoja e protestës së paralajmëruar për ditën e premte, me 14 nëntor 2014 me fillim nga ora 11 para komunës së Ulqinit.

Politikanët shiptarë në Mal të Zi pothuajse gjatë gjithë kohës kanë potencuar problemet me të cilat ballafaqohet arsimi shqip në këto troje por që rezultatet në teren nuk është që janë edhe aq për tu lavdëruar. Një pyetje interesante që shumë kush pyet është nëse diten e premte do të jenë të gjithë politikanët tanë prezent në këtë protestë, ndoshta të parë të këtij lloji në Ulqin.

 
Në kërkim të zgjidhjes së statusit të Kohës javore - Mbahet mbledhja e grupit të punës të Kuvendit të Malit të Zi PDF Print E-mail
Friday, 07 November 2014 21:01

U mbajt takimi i gjashtë i Grupit të punës së Kuvendit të Malit të Zi për zgjidhjen e statusit të gazetës “Koha javore”

Grupi i punës i Kuvendit të Malit të Zi, i ngarkuar për zgjidhjen e statusit të gazetës “Koha javore”, ka mbajtur sot takimin e gjashtë në mjediset e Kuvendit të Malit të Zi.

Anëtarët e Grupit të punës së bashku me përfaqësuesit e Kuvendit të Malit të Zi, Ministrisë së Financave, Ministrisë së Kulturës, Ministrisë për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave dhe redaksisë së gazetës “Koha javore” kanë shqyrtuar çështjen e gjetjes së modelit të qëndrueshëm për funksionimin e gazetës “Koha javore”.

 
Forca, PD, IQ dhe ASh ngrisin padi penale kundër “Informer CG” PDF Print E-mail
Thursday, 06 November 2014 13:06

Deputetet e partive shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu dhe Nikë Gjeloshaj kanë ngritur padi penale kundër “Informer CG” për shkak të teksteve ofenduese që kjo gazetë ka shkrua për popullin shqiptarë.Te dy deputet në konferencë për shtyp kanë deklaruar se është ngritur padi gjithashtu edhe për kryeredaktorin e “Informer CG” dhe dy gazetarët autor të këtij teksti.

 
Poezitë e konkursit të librarisë “Arti” të përmbledhura në librin “Deti” PDF Print E-mail
Tuesday, 04 November 2014 18:11

Në librin “Deti”, që përfshinë poezitë e konkursit të librarisë “Arti”, të Ulqinit, janë përfshirë poetët e trojeve shqiptare që kanë konkurruar me pozitë e tyre mbi temën “Deti”

Shkruan: Jaho Kollari

Deti me gjerësinë, thellësinë dhe vesin e vet çudiplot, ishte dhe do të mbetej mrekullues për çdo shpirt njeriu. Kështu edhe për krijuesit, që dërguan punimet e veta, deti s´qe veçse një amshim frymëzimi. Nga kjo mund të nxirrej se tema e detit është një temë e gjerë, që depërton mjaft thellë nën lëkurë e secilit, ndaj edhe arritën një numër i konsideruar punimesh artistike cilësore, që paksa vështirësoi përzgjedhjen e tyre. Ndër të gjitha ato, tri poezi, me vargjet dhe metaforat e tyre, e mishëronin më së miri karakterin e detit.

 
Bukuroshet nga i gjithë globi mbrëmjen e së dieles në Ulqin - MISS TALENT SHOW 2014 PDF Print E-mail
Saturday, 01 November 2014 13:04

44 vajza, nga vende të ndryshme të botës, do të marrin pjesë këtë vit në edicionin e 41-të, të “Miss Globe”, i cili për të 11-in vit organizohet në Shqipëri.

Vajzat pjesëmarrëse kohë më parë kanë arritur në Shqipëri ato do të jenë aty deri me 8 nëntor, kur edhe do të jetë nata finale.

 
Komuna: Për kredinë prej 1,2 milion euro, nën hipotekë 30 000m2 tokë? PDF Print E-mail
Saturday, 08 November 2014 16:30

Komuna e Ulqinit në mënyrë që të marrë kredinë prej 1,2 milion euro nga Atlas banka, do të duhet që nën hpotekë të vendos afër 30 000m2 tokë të taksapaguesve të qytetit të Ulqinit. Ky është përfundimi i bisedave disa mujore në mes të përfaqësuesve të Atlas bankës me udhëheqësve të komunës.

 
Maloku lavdëron veprimin e subjekteve shqiptare në lidhje me tabloidin albanofob “Informer CG” PDF Print E-mail
Friday, 07 November 2014 13:56

Vendimin e deputetëve të partive shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi, të cilët kanë ngritur padi penale kundër “Informer CG” për shkak të teksteve ofenduese që kjo gazetë i ka bërë për popullin shqiptarë, e ka lavdëruar edhe publicist nga Kosova, Albinot Maloku.

 
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan PDF Print E-mail
Wednesday, 05 November 2014 13:29

Televizioni i Komunitetit Shqiptar në Michigan ACTV e ndoqi nga afer mbledhjen e organizuar në librarinë e Kishes Katolike të Shqiptarve “Shen Palit” në Rochester Hills në shtetin e Michiganit nga Shoqtat e shqiptarve nga trojet e tyre etnike nën Malin e Zi.

Qellimi i kesaj mbledhje sipas organizatorve ishte të nënshkruhej një rregullore ku percaktohen kushtet e marrveshjeve dhe bashkërëndimit të punëve. Nga nëntë shoqata të regjistruara dhe me aktivitet,kater ishin present të cilat e nenshkruan kete rregullore ose statut.

 
Sait Zejnelaga, mjeshter me nam PDF Print E-mail
Monday, 03 November 2014 15:47

Shkruan: Ismet Karamanaga

Sait Zejnelaga është marangoz, mjeshtër me nam, një njeri i cili edhe pse në moshën 85-vjeçare punon në punishten e tij në Mahallën e Re. Është mjeshtër i cili si një artist e modelon drurin, “dërrasën”, duke i dhënë formën e duhur. Më i njohuri në qytetin e Ulqinit, më mirë të them më aktivi, sepse ende punon. 

 
Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto) PDF Print E-mail
Saturday, 01 November 2014 12:49

Edhe përkundër veshtirësive që përcjellin sportin e Ulqinit, konkretisht në këtë rast futbollistët, ditë më parë në Durrës u takuan në një ndeshje miqësore futbollistët e rinjë nga Ulqini dhe Tetova.

E gjitha kjo u realizua nga pasioni dhe dëshira e udhëheqësit e kësaj grupmoshe, dikur edhe vet ish futbollist Halil Dali Truma. Siç mësohet nga vet udhëheqësi i ekipit nga Ulqini, ulqinakët e rinjë fituan ndeshjen me rezultatin 3:2, edhe pse rezultati nuk ishte në rend të parë.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 151

bottom
top

Opinione

Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim
Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë
E përbashkëta që ndan shqiptarët
Ron Salaj: Klik lajmet, protesta digjitale dhe forenzika digjitale
Fadil Kraja: R R Ë N J Ë T ...
Simbolika e nëntorit

Turizëm

Video reportazh nga D'Olcinium International Festival
Flamujt përkrah njëri-tjetrit - D'Olcinium International Festival paqton Ballkanin
Mbahet kuvendi i OT të Ulqinit - Ja emrat e anëtarëve të këshillit ekzekutiv por edhe të atyre që nuk kaluan (foto)
OT e Ulqinit gjatë festivalit D olcinium International do të shpallë zyrtarisht te mbyllur sezonin turistik
Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival

Diaspora

Politika e shumicës ndaj pakicës gjatë kalimit në demokraci
Nëntë shoqata unifikojnë programin për cështjen kombëtare
Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit në Amerikë
Miqtë e shqiptarëve, në kongres dhe senatin e SHBA janë fitues
Video/emisioni: Çfarë u tha e çfarë vëndosen shoqatat shqiptare nga Mali i Zi në Michigan

Sporti

Ulqini dhe Tetova takohen në Durrës - Ndeshje miqësore e futbollistëve të rinjë (foto)
Edi Rama: Shqipëri - Serbi vitin e ardhshëm në Shkodër
Dhuna 3 UEFA 0 - Ja vendimi i UEFA-së për ndeshjen Serbi - Shqipëri
Nikshiq: Në ndeshjen e basketbollit Sutjeska – Peja kore raciste ”Vrite, vrite shqiptarin”(VIDEO)
Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri - Serbi (foto)

bottom
please...