top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
Shqipëria, vendi i parë që vizitohet në Europë nga Papa Françesku (video) PDF Print E-mail
Sunday, 21 September 2014 10:46

Papa Françesku mbërriti mëngjesin e të dielës në Shqipëri, duke nisur këtë vizitë historike për vendin tonë. Ati i Shenjtë shkeli tokën shqiptare në orën 09:06 minuta dhe u prit nga Kryeministri Edi Rama, anëtarë të Qeverise e drejtues të Kishës Katolike.

Papa takoi edhe dy femije, nje nga jugu dhe nje nga veriu i vendit, nje pershendetje simbolike kjo per Atin Shenjte. Ne ambientet e salles VIP te aeroportit u zhvillua edhe ceremonia zyrtare, ku Kryeministri Edi Rama i dhuroi Papes, kupen e dheut, nje dhurate simbolike dhe shume domethenese.

 
Lika dhe Kovaçi bëjnë thirrje në ruajtjen e trashëgimisë kulturore (video) PDF Print E-mail
Saturday, 20 September 2014 15:26

QYTETI I VJETËR I SHASIT


"Në zonën e Ulqinit gjendet qyteti i vjetër i Shasit, i cili vlerësohet ndër trashëgimitë më të pasura kulturore në rajon. Kështjellat dhe kishat e këtij qyteti gjenden pranë rrugës së njohur romake Ulqin -Shkodër, kurse gërmadhat dëshmojnë se janë që nga kohërat ilire.


Megjithatë, si pasojë e shkatërrimit dhe degradimit të vazhdueshëm të qytetit të vjetër të Shasit, kërkohet ndërhyrja fizike në restaurimin dhe konservimin e kësaj pasurie të veçantë kulturore.

 
Aborti selektiv mbipopullon Malin e Zi me djemë PDF Print E-mail
Friday, 19 September 2014 14:12

Autoritetet shëndetësore në Malin e Zi shprehën shqetësime të rënda pasi statistikat e fundit tregojnë imbalancë të madhe mes numrit të foshnjave meshkuj dhe femra. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë të Malit të Zi tregojnë se në këtë vend kanë lindur 100 vajza për 110 djem ndërkohë që raporti natyror është 100 femra për 102 deri në 104 djem.

Nuk është natyra përgjegjëse për këtë zhbalancim – por popullariteti i abortit selektiv gjinor në një vend që sërish konsideron si më të rëndësishëm fëmijët djem se sa vajzat.

 
Forca: Programet mësimore nuk i kanë përgatitur shqiptarët PDF Print E-mail
Thursday, 18 September 2014 16:06

Ulqin, 18.09.2014

Me rastin e deklaratës së përfaqësuesit nga Enti i shkollave Radoje Novoviq, se Programet mësimore i kanë përgatitur  përfaqësuesit e shqiptarëve dhënë për Portalin Analitika, shërbimi për informim i FORCËS për opinon jep këtë kumtesë:

Në kumtesën për opinion të FORCËS, kemi trajtuar programet mësimore dhe tekstet shkollore të cilat i shfrytëzojnë nxënësit shqiptarë në shkollat me mësim në gjuhën shqipe në Mal të Zi. Jemi dëshmitarë se si viteve të kaluara shkollore edhe në ketë vit, nxënësit në shkollat me mësim në gjuhën shqipe përdorin programe  dhe tekste shkollore të imponuara, që nuk iu përshtaten identitetit tonë nacional.

 
Forca: VITI I RI SHKOLLOR ME PROGRAME E TEKSTE MËSIMORE TË IMPONUARA PDF Print E-mail
Monday, 15 September 2014 13:27

Fillimi i vitit të ri shkollor për nxënësit  më mësim në shqip shkollat  në Mal të Zi, nuk paraqet ndonjë risi në krahasim me vitet e kaluara. Fjalën e kemi të programet mësimore dhe tekstet shkollore për lëndët e identitetit kombëtar. Përjashtim këtu bën vetëm programi mësimor nga lënda e gjuhës shqipe dhe letërsisë, ndërsa programet tjera sidomos  nga lënda e  historisë, kulturës muzikore dhe  gjeografisë  janë të papërshtasthme dhe si të tilla kundër identitetit kombëtar të shqiptarëve në këtë mjedis. Me një fjalë kemi gjithnjë programe dhe tekste shkollore të imponuara për nxënsit në shkollat më mësim në gjuhën shqipe.

 
SHPALIME PËR EVROPËN E BASHKUAR DHE SHQIPTARËT, PREJ GJENEZËS E DERI MË SOT (IX) PDF Print E-mail
Monday, 15 September 2014 12:41

Nga Brahim Ibish AVDYLI


Gjatë shqyrtimit të materialit, e pamë shumë më të arësyeshme që të fillojmë prej këtij punimi t`i quajmë "Shpalime për Evropën e Bashkuar dhe Shqiptarët, prej genezës e deri më sot" e jo "Evropa e Bashkuar dhe Shqiptarët", sepse këto punime janë thjeshtë një persiatje e thuktë në trajtimin e kontinentit të Evropës në suazat e gjenezës dhe të lindjes së tij si kontinent, si bashkim shtetesh e forcash, që tani janë të bashkuara në bashkësi ekonomike dhe politike, që tenton të zgjerohet edhe më tutje, qoftë edhe me imponime sociale, ekonomike e politike, pa u ndalur as për një qast në domethënien e shqiptarëve prej gjenezës së tyre, si pjesë përmbajtësore. Në radhë të parë, do të shqyrtojmë gjenezën e fjalëve të para, të cilat kanë të bëjnë me shqiptarët.

 
Mungonta flamuri, materiali nuk ishte në gjuhën shqipe - Këshilltarët e LD në MZ braktisin Kuvendin e Gucisë (video) PDF Print E-mail
Friday, 19 September 2014 14:22

Këshilltarët e Lidhjes Demokratike të Shqiptarëve në Mal të Zi, në Kuvendin Komunal të Gucisë braktisën seancën e fundit të Kuvendit të Gucisë sepse materiali nuk ishte në gjuhën shqipe dhe mungonte flamuri kombëtar shqiptar në sallen e kuvendit.

Edhe në seancën plenare shqiptarët, si çdo herë tjetër, ishin të diskriminuar, për arsyen se flamuri kombëtar shqiptar nuk ishte vendosur fare në sallën e Kuvendit. Aty ishin të vendosur flamuri shtetëror i Malit të Zi dhe ai i komunitetit boshnjak.

 
Gjeka nuk heq dorë nga premtimi - Filloristet nga tetori transport falas për në shkollë? PDF Print E-mail
Thursday, 18 September 2014 16:24

Kryetari i Komunes se Ulqinit Fatmir Gjeka   zhvilloi  takimin e rradhës  me transportuesit e nxenesve  te shkollave  fillore ne territorin e Komunes se Ulqinit.

Bisedimet zhvillohen  ne  gjetjen  e  nje mareveshtjeje  per transportin falas   te femijeve fillorist. Edhe pse  i tere  projekti   ka nje kosta   te larte, Kryetari Gjeka nuk heq  dore  nga nje premtim i tij dhene qytetareve. Sipas te gjitha  gjasave  femijet e shkollave fillore  do te fillojne te transportohen ne shkolla - falas  nga muaji tetor, nderkohe qe do te  vazhdojne bisedimet qe  kete ta perfitojne edhe nxenesit e shkollave  te mesme, njoftohet nga shërbimi për informim i kryetarit të komunës së Ulqinit.

 
Novoviq: Forca nuk ka të drejtë, programet mësimore janë përpiluar nga vet përfaqësuesit e shqiptarëve PDF Print E-mail
Tuesday, 16 September 2014 13:16

Në qëndrimin e partisë politike Forca se shqiptarëve iu është  imponuar planprogrami mësimor, Radoje Novoviq nga Enti për  Arsim i Malit të Zi, për Portalin Analitika thotë se programet mësimore dhe tekstet i kanë bërë përfaqësuesit nga komuniteti i shqiptarëve në Mal të Zi.

 
Shqiptarët e Malit të Zi mirëpresin zëvendës ambasadorin amerikan me origjin shqiptare PDF Print E-mail
Sunday, 14 September 2014 14:14

Ka disa ditë që në Ambasadën Amerikane në Podgoricë të Malit të Zi, që pozitën e zëvendës ambasadorit e ushtron një amerikan me origjin shqiptare.

Është ky B. Bix Aliu, i pari dhe i vetmi deri tani që emërohet në detyrën më të lart në diplomacinë e Shteteve të Bashkuara. Ai mori mandatin si Zëvendës Shefit të Misionit në Ambasadën e SHBA në Podgoricë, të Malit të Zi.

 
I lindur fajtor... - Të kërkoj falje biri im PDF Print E-mail
Sunday, 14 September 2014 13:48

Në pa mundësi të bëj më shumë për momentin të kërkoj falje biri im, bile po të kërkoj falje publike.

Ti linde dhe u rrite, fillove shkollën por jo i barabarte me moshatarët e tu, linde me faj si duket, edhe pse autokton ne tokën tënde ti linde me fajin që linde shqiptar.

Ti nuk konsiderohej i barabarte me moshatarët e tu, që në vegjëli ti po shkelej dhe po ofendohej po mëson nga librat që nuk janë për ty.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 146

bottom
top

Opinione

Gjylie Rexha: Rrënjet
I lindur fajtor... - Të kërkoj falje biri im
“Ne dhe ju”
Barbarët e shekulli XXI
Vështrim për një libër që merret me kinematografinë
TË PALARAT E DPS- IT NË ULQIN

Turizëm

Me 16 - 18 tetor OT e Ulqinit organizon Dolcinium International Festival
Beach volley në Prishtinë, në Ulqin ''sport i panjohur''
5% më shumë mysfirë, për vikend motoriada
Në Ulqin, zyrtarisht, pushojnë 7647 mysafirë
Asgjë nga ndërtimi i hotelit në vendin e ish Jadran-it - Tërhiqet “Star of Montenegro”?

Diaspora

Etrita Ibroçi: Arsimi, armë kundër pabarazisë gjinore
SHBA : Përkujtohet 13-vjetori i sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001
SHBA: Një shqiptarë zëvendës ambasadorë në Podgoricë
Pse dekurajohet diaspora të investojë në vendlindje
Mhill Gjuraj në shpirt ka Kosovën dhe shqiptarizmin

Sporti

Eurogol i Balajt - Shqipëria befason Portugalinë (video)
Basketboll: Vllaznia, Prishtina dhe Mornari i Tivarit në një grup të ligës ballkanike
18000€ të dhënë nga komuna u keqpërdoren nga klubi Federal (video)
''Shta ti je bre, sta se deresh?'' - E çuditshme
Ja çka shkruan mediat shqiptare për Angjello Rudaj - Dua kombëtaren kuqezi

bottom
please...