top
logo

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

feed-image Feed Entries
Letra e Lamtumirës e shkruar nga Gabriel Garsia Markez - Duhet lexuar PDF Print E-mail
Sunday, 20 April 2014 11:07

Kolumbia ka njoftuar se ditën e martë në kryeqytetin Bogota në Katedrale do të organizojnë ceremoni ku do të nderohet vepra e Marquez.

Nëse për një çast Zoti do të harronte se jam një kukull lecke e do të më dhurojë paksa jetë, ka gjasa se nuk do të them gjithçka që mendoj, por patjetër do ta mendoj çdo gjë që do ta them. Do t’iu jepja vlerë gjërave, jo për vlerën që kanë, por për kuptimin që kanë. Do të flija pak, do të ëndërroja më shumë, e kuptoj se për çdo minutë që i mbyllim sytë, humbim gjashtëdhjetë sekonda dritë.

 
Bukuria bashkon shqiptarët në Ulqin - Në kalanë e qytetit do të kurorëzohet Miss Shqipëria PDF Print E-mail
Saturday, 19 April 2014 14:22

Ditën e premete producenti Petri Bozo ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryetarin e komunës së Ulqinit, Fatmir Gjeka për zhvillimin e konkursit Miss Shqipëria 2014 në kalanë e Ulqinit. Kështu nga datat 20-27 qershor bukuroshet shqiptare do të jenë mikeshat speciale të këtij qyteti, ku mbrëmjen e 27 qershorit, në kalanë e bukur shqiptare do të kurorëzohet më e bukur e trojeve tona.  

 
Shtypi Beogradit pa doganë në Kosove, ai i Tiranës dhe Prishtinës nuk mund të gjendet fare në Ulqin PDF Print E-mail
Thursday, 17 April 2014 13:44

Ministri për Kosovën i Serbisë Aleksandar Vulin ka thënë se ka pasur probleme me shpërndarjen e shtypit të Beogradit në Kosovë, por ky problem tash është zgjidhur.
''Kjo çështje tashmë është zgjidhur'', ka thënë Vulin për B92.

Kështu është situata e shtypit serb në Kosovë.

 
Xhirime amatore të termetit të vitit 1979, pamje rrënqethëse (video) PDF Print E-mail
Tuesday, 15 April 2014 16:52

35 vjet më parë me 15 prill të viti 1979 një termet i fuqishëm goditi rajonin Shkodër-Ulqin. Lëkundet e para u dëgjuan në oren 07:19 e për të vazhduar edhe për disa çaste të tjera. Dëmi ishte i jashtëzakonshme si në Ulqin, Shkodër, Tivar, Krajë e shum vende të tjera përeth.

 
Shoqata e amatoreve dhe dashamirësve të natyrës - Aktivitetet e shoqatës Rumia (video) PDF Print E-mail
Monday, 14 April 2014 13:55

Aktivitetet e shoqatës së bjeshkatareve Rumia është shoqatë e amatoreve dhe dashamirësve të natyrës dhe bukurive të saja.Merret me veprimtari amatore të shetitjes në natyrë dhe daljes në maje të bjeshkëve në rrethinën e Ulqinit dhe më gjërë.

 

Televizioni lokal Teuta ka realizuar një reportazh për këtë shoqatë të cilën mund ta shikoni më poshtë.

 
Ardita Rama: S'falet mungesa e bashkëpunimit me shqiptarët e M.të Zi PDF Print E-mail
Thursday, 10 April 2014 21:53

TIRANE- “Shqiptarët e Malit të Zi jetojnë në shtete të ndryshme, por kanë një shtet shpirtëror, traditën e përbashkët e të stërlashtë, gjuhën e përbashkët e të stërlashtë”, thotë Emil Lafe. Po si kanë mbijetuar ata me traditat, gjuhën dhe zakonet e tyre më të lashta ilire. Për këtë është hedhur dritë dje përmes një aktiviteti që ka zhvilluar Biblioteka Kombëtare dhe Akademia e Shkencave në Tiranë.

Është zhvilluar veprimtaria promovuese për revistat kulturore-shkencore: ”Dija”,”Lemba”,”Gjon Buzuku” dhe ”Malësia”. 

 
Kur kënga bëhët pjesë e politikës - SHQIPTARET ENDE S’PO MËSOJNË NGA E KALUARA E TYRE HISTORIKE PDF Print E-mail
Friday, 18 April 2014 17:02

Nga Haxhi Zeneli - (këngëtar popullor)

Emisioni televeziv i organizuar nga TV-Klani,”Kenga ime”, që po shfaqët këto ditë nga ky televizion, padyshim se është diçka e mirë për kulturën shqiptare, ku ka për qëllim promovimin e vlerave të muzikës qytetare shqiptare. TV-Klani për këtë emission ka ftuar këngëtar nga të gjitha trojet shqiptare. Mirëpo ky emision pa dyshim që ka edhe suprizat e veta! Supriza ishte kur në skenën e këti televizion u shfaq, këngëtari serb Zdravko Çoliq, ku ndoshta edhe pa qëllim i n’drron dhe kuptimin e të gjithë këti koncerti, se për çka ishte nisur dhe revolton një pjesë të këngëtarëve pjesëmarrës ku ndoshta edhe nuk ishte.

 
Mbi 120000 shqiptarë të Kosovës u strehuan Ulqin, Tuz, Plavë ... - 15 vite nga ditët më të dhimbshme të historisë shqiptare PDF Print E-mail
Wednesday, 16 April 2014 15:59

''Shqiptaret sot nderojne nje nder datat me te dhimbshme te historise se tyre por njekohesisht dhe nje date te ngadhenjimit te tyre mbi barbarite, spastrimin etnik dhe genocidin serb'' - kështu shprehet sot ish presidenti dhe kryeministri shqiptar Sali Berisha në 15 vjetorin e një nga eksodet më të mëdha shqiptare në historinë e vet.

 
Basketbollisti Halil Kanaqi nënshkruan kontratë më Romën në Itali PDF Print E-mail
Monday, 14 April 2014 19:42

Ekipi basketbollistik Virtus Roma nga Italia ka nënshkruar një kontratë me basketbollistin shqiptar nga Mali Zi Halil Kanaqi, i cili karieren e tij të deritanishme e ka në basketbollin amerikan. Së fundmi Kanaqi ka luajtur me Saint Joseph's University të ShBA-ve.

Kanaqi ka përfunduar sezonin e tij në ShBA të këtij viti me të dhëna shumë të mira: 10.7 pikë për ndeshje, 8.7 kërcime, 4.3 asisitme dhe 1.5 bllokada si dhe përqindje të gjuajtjeve prej  53.5% për dy pikë dhe  36%  për tre pikë.

 
“Ana e Malit e Bashkuar” prezantohet në Oblikë - Anamalasit, nga të dyja anët, kalojnë një ditë të bukur së bashku PDF Print E-mail
Sunday, 13 April 2014 12:28

Me 12 prill 2014 në Oblikë të Anës së Malit – Shkodër u mbajten  “ Lojrat popullore fest” edicioni i 7-të, i organizuar nga organizata THE DOOR Albania.

Në këtë eveniment kulturor ishim të ftuar dhe ne,  OJQ “Biznis Klub Ana Malit”  ku për garat e futbollit në finalen në mes  Zus dhe Oblikës 0:2, dorëzimin e kupës për ekipin fitues të ashtuquajtur kupa pranverore “Aldin”, në shenjë respekti e bëri z. Kabil Kurti, kryetari i BKA-së.

 
Diaspora jonë në SHBA protestoi për të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi (foto + video) PDF Print E-mail
Tuesday, 08 April 2014 19:10

Vizita e kryeministrit të Malit të Zi në Shtetet e Bashkuara, Milo Gjukanoviq, është pritur me protesta paqësore nga qindra shqiptarë me origjinë nga Mali i Zi, me veprimtari në SHBA.

Gazetarja zërit, Besiana Xharra direkt nga vendi i ngjarjes, raporton se dhjetëra shoqata shqiptare që përfaqësojnë shqiptarët e Malit të Zi në shtetet e ndryshme të SHBA-së, janë bashkuar para Shtëpisë së Bardhë në Washington D.C, si shenjë pakënaqësie për shkeljet që u bëhen bashkatdhetarëve të tyre në Mal të Zi.

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 134

bottom
top

Opinione

Letra e Lamtumirës e shkruar nga Gabriel Garsia Markez - Duhet lexuar
Kur kënga bëhët pjesë e politikës - SHQIPTARET ENDE S’PO MËSOJNË NGA E KALUARA E TYRE HISTORIKE
RETH DEMOSTRATAVE TË DIASPORËS SHQIPTARE NË VASHINGTON NË PRAG TË VIZITËS SË GJUKANOVIQIT ATJE
Njeriu i duhur në kohën e duhur bënë punë të shkëlqyeshme për shoqërinë
UNË I URREJ ANONIMËT
KOSOVA KARSHI STUHIVE TË BE-së RRETH FUQISË EKZEKUTIVE

Turizëm

Shqipëri-Mal i Zi, paketë të përbashkët turistike
Hoteli Mediteran organizon “Panairin e Punës 2014”
Turizëm në liqenin e Shasit - Green home dhe Restoran Shasi realizojnë Qendrën e përhershme për vizitorë
OT e Ulqinit në panirin Bukureshti 2014
Krimea, vendi ku u vendosën dhe ende jetojnë shqiptarët e Ukrainës (video)

Diaspora

Reportazh nga protesta e shqiptarëve në Vashington
Diaspora jonë në SHBA protestoi për të drejtat e shqiptarëve në Mal të Zi (foto + video)
Gjukanoviq me 8 prill në Washington DC, SHBA - Diaspora jonë e pret me demonstratë
Shtyhet demonstrata e 19 marsit – Do të protestohet ditën kur Gjukanoviq të vijë në Washington DC
Pjetër Malota: Jemi ambasadorë të emrit "“shqiptar”"

Sporti

Basketbollisti Halil Kanaqi nënshkruan kontratë më Romën në Itali
Futboll i vogël: Flamurtari i ''ulqinakëve'' shpallet kampion i Shqipërisë (foto)
DY MJESHTRA TË AIKIDOS NGA ULQINi
Taekwondo: OMEGA OPEN BEOGRAD 2014
Suksese të karateistëve të klubeve Rei, Ulqini dhe Champion (video)

bottom
please...